Return to Headlines

150 East Ramapo Students Receive Black Achievement Awards

Lime Kiln Winners Ramapo Winners Spring Valley Winners In a ceremonies held February 6-7, 2019, 150 East Ramapo students in 6th, 8th, 10th and 12th grades were honored during the Rockland Community College (RCC) Black Achievement Awards.

 

The RCC Black Achievement Awards seek to recognize and reinforce the academic and personal accomplishments of Rockland County students from the Black/African Diaspora. The selected students receive a Certificate of Recognition. The Award is given based upon the following criteria:

 

Elementary/Middle School – 6th and 8th grades

Academic Achievement: An academic average of 90% or greater, plus outstanding participation and accomplishment in at least two of the categories listed below:

High School – 10th and 12th grades

Academic Achievement: Eligibility for the National Honor Society, an academic average of 90% or greater, plus outstanding participation and accomplishments in at least two of the categories listed below:

  1. Community Service - Student has shown his or her ability to serve and provide guidance and direction for others.
  2. Artistic Expression - Student has shown talent in performing or visual arts.
  3. Athletic Ability & Accomplishment - Student has shown athletic skills and sportsmanship.
  4. Leadership Activity - Student has demonstrated leadership and provided guidance and direction for others.
  5. Personal Triumph & Success - Student has demonstrated the ability to overcome and flourish despite individual obstacles and limitations.

Congratulations to the following students:

Eldorado Elementary School (6th Grade)

Patson Desir 

Kimbreanna Mattis 

Xavier McKinley

Ethan Turenne

Ashley Thezan

Cameron Stevens

Chukwuka Ubakanma

 

Elmwood Elementary School (6th Grade)

Sindie Agenor

Nialah Burke

Christy Clerveaux

Skyler Francois

Wesmirde Lubin

 

Hempstead Elementary School (6th Grade)

Bria Blacknall

Kayla Darius

Azaria Drewery

Jasira Fray

Jefferson Jean Pierre

Gavin Jeremiah

Amir Seyni-Souley

Nicholas Spencer

 

Kakiat STEAM Academy (6th Grade)

Munachimso Chukwuocha

Brandon Frazier

Jalen Roberts

 

Lime Kiln Elementary School (6th Grade)

Ayanna  Alish Lozier

Julien Noel

Shannon Smith

Berthange Valsaint

 

Kakiat STEAM Academy (8th Grade)

Jason Adelson

Keandra Adolphe

Shanaya Aristide

Dorien Barthelemy

Bryan Cator

Treynahel Cineus

Kevin Edouard

Ciara Exantus

Bethsai Fevrier

Te'Jah Harrison

Jaylyn Manu

Melissa Morin

Kayla Philip

Magdaly Pierre-Louis

Sahara Stith

Jovanie Williams

 

Chestnut Ridge Middle School (8th Grade)

Charlene Aurelus

Jamie Cantave

Randie Davis

Carla Fortune

Roosevelt Labranche

Felissa Ouidad

Chippora Pierre

Desir Sainclair

Taylor Stevens

Kayla Thompson

Eon Victorin

 

Pomona Middle School (8th Grade)

Chenille Cantave

Nehemie Christopher

Arianah Daye

Imani Delmond

Alisha Dumas

Lori Felix

Ket-Helene Forestal

Steff Jean-Paul

Ronica Jean-Philippe

Gersitha Jeanty

Jeramiah Lamour

Marsha Lorvilon

Charlie Louis

Kerry Louis

Christine Ravix

Leana Sylvestre

Berthinna Valsaint

 

Ramapo High School (10th Grade)

Lens Albery

Will Alexandre

Queenie Barnes

Jasmine Christophe

Bryanni Cooper

Jillyah Dezil

Rachelle Durandisse

Christina Duvillage

Kheyanah Goubotte

Charlize Green

Daniel Jean-Baptiste

Mekhi Jones

Janiyah Lee

Sheina Leger

Breanna Lewis

Fritz Luma

Chika Ndukwe

Vania Nyarko

Jahnnaya Personna

Leila Prevoit

Michael Romain

Spencer Thomas

Binnocentia Valsaint

 

Ramapo High School (12th Grade)

Marsha Abelard

Noah Alexandre

Gifty Amofa

Christy Aristhenes

Elyzha Assade

Oluwafisayo Benson

Michaella Chery

Samuel Colin

Taniya Cooper

Kelsey Etienne 

Christopher Fils

Timothy Forbes

Dana Griffith

Julianna Jeanty

Perge L'Heyssa Juslin  

Larson Larame

Kaisan Lewis

Federie Louis

Brenda Lubin

Chidera Maduekwe

Garcelle Montfleury

Chidera Ndukwe

Cassandra Ostine

Ebonnie Polynice

Adam Prince

Jordana Simpson

Normad St-Hubert

Jenny St-Hubert

Cayla Thomas

Hendricka Thomas

Kamra Wint

Tyler Sarju

 

Spring Valley High School (10th Grade)

Imlens Celius

Ralph Cesar

Lousena Coffy

Judy Fabre

Daniel Forestal

Brian Fortune

Tatiana Gabriel

Marieta Herard

Tchasky Mentor

Kiara Pierristil

Sigourney Reid

Eustache Woodly

 

Spring Valley High School (12th Grade)

 Trevor Cazeau

Oberson Coffy

Shelby Destine

O'Kiandra Dezulma

Hanson Drysdale

Rushane Dunn

Harollyn Gaston

Yaanca Larame

Nanseecheh Roache

Paloma St. Clair

Norma St. Victor